Venelased hakkasid uskuma pikaaegsesse majanduskriisi, kirjutab RBK viitega Levada keskuse küsitlusele. Praegused küsitluse näitajad on hullemad, kui olid 2008. aasta kriisi lävel.

- Venemaa kriis jõuab tavakodanikeni
- Foto: EPA
Ligi 80% venemaalastest arvab, et Venemaale saabub majanduskriis. Sellega pole nõus kõigest 10% küsitletutest. Küsitlus korraldati tänavu 19.-22. detsembril.
Viiendik (19%) küsitletutest hindab kriisi pikkuseks aastat kuni pooltteist. 21% arvates kestab langus vähemalt kaks aastat ning 16% on veelgi pessimistlikumad ning ütlevad, et kriis kestab pikalt ning selle tagajärgi saab tunda veel palju aastaid. 21% küsitletutest ei olnud valmis ennustama kriisi pikkust ja sügavust.
Levada keskuse ekspert Denis Volkov selgitas, et vaid väike osa venelasi on seni tunnetanud asetleidnud sündmuste tagajärgi, kuna vaid 6-7 protsendil elanikest on valuutat või sääste. Samas märkisid sotsioloogid, et valdav osa venelasi on Venemaa majandusliku ja poliitilise olukorra arengute koha pealt pessimistlikult häälestatud.
Suurim mure hinnatõus
Selgus, et 38% vastanutest on hakanud ostma odavamaid kestvuskaupu või sootuks nende ostmisest loobunud. 37% hoiavad kokku toidult ja igapäevakuludelt. 22% vähendasid kulutusi meelelahutusele või loobusid neist. Kujunenud majandusolukord ei mõjutanud vaid 27% küsitletud kodanikest.
Üle poole ehk 58% venemaalastest on märganud toiduainete hinnatõusu viimasel ajal. Samuti arvavad enam kui pooled küsitletud, et hinnad lähiajal kasvavad.
70% vastanutest märkisud, et neile teeb muret tugevnev dollari kurss, 26% see ei mõjuta. 35% vastanutest nimetas rubla kursi languse põhjusena Lääne sanktsioone Venemaa suhtes, 34% probleeme Venemaa majanduses, 19% aga üldiselt maailma majanduses toimuvat.